UCHWAŁA NR XXXII/205/2013 RADY GMINY SKARŻYSKO KOŚCIELNE

2013-06-05 1445
Art. czytany: 1998 razy

z dnia 29 maja 2013r

w sprawie: zmian do uchwały Rady Gminy Skarżysko Kościelne Nr XXVI/163/12 z dnia 30 listopada 2012r w sprawie „ Regulaminu utrzymania czystości porządku na terenie Gminy Skarżysko Kościelne”.


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 oraz art. 40 ust. 1 i art. 41 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (.Dz. U z 2012r, poz.391 tekst jedn. z ze zm.);

RADA GMINY uchwala, co następuje:

§ 1

W uchwale Nr XXVI/163/12 z dnia 30 listopada 2012r w sprawie „ Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skarżysko Kościelne” wprowadza się następujące zmiany:

1. § 4 otrzymuje brzmienie;
Właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Skarżysko Kościelne zapewniają utrzymanie nieruchomości w czystości i porządku, wykonując obowiązki wynikające z ustawy oraz poprzez:

1. Wyposażenie nieruchomości w opisane w Rozdziale III urządzenia, służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

2.Właściciele nieruchomości obowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania,
a odbierający odpady do selektywnego odbierania odpadów obejmujących:
1) papier i tektura;
2) metale;
3) tworzywa sztuczne;
4) opakowania wielomateriałowe;
5) szkło;
6) odpady komunalne ulegające biodegradacji;
7) odpady zielone;
8) przeterminowane leki;
9) chemikalia;
10) zużyte baterie i akumulatory;
11) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
12) meble i inne odpady wielkogabarytowe;
13) odpady budowlane i rozbiórkowe,
14) zużyte opony.

3.Odpady komunalne opakowaniowe, o których mowa w ust. 2 pkt 1- 4 mogą być zbierane
i odbierane łącznie, jako (odpady suche).

4.Odpady komunalne, o których mowa w ust. 2 pkt 6-7 mogą być zbierane i odbierane łącznie, jako bioodpady (odpady mokre) lub kompostowane w miejscu ich powstania na terenie właściciela nieruchomości.

5.Przekazywanie odpadów zebranych selektywnie i pozostałych zmieszanych podmiotowi uprawnionemu do odbioru, w terminach wyznaczonych harmonogramem.

6. Przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, w terminie 12 miesięcy od dnia przekazania jej do eksploatacji lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.

2. W § 9 ust.1 otrzymuje brzmienie;
„Właściciele nieruchomości zobowiązani są we własnym zakresie do wyposażenia nieruchomości w odpowiednią ilość pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych, o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, odpowiadających obowiązującym normom, w ilości zapewniającej ich nieprzepełnienie przy uwzględnieniu częstotliwości odbierania odpadów określonej w rozdziale IV uwzględniając ilość wytwarzanych odpadów oraz ilość osób korzystających z tych pojemników chyba, że obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi”.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.


Uzasadnienie


Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości
i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2012 roku poz. 391 ze. zm.) od dnia 1 stycznia 2012 roku obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, rada gminy może przejąć od właścicieli nieruchomości obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione.