PROGRAMY PROFILAKTYCZNE REALIZOWANE W SPZOZ

2005-01-26 1902
Art. czytany: 4103 razy

PROFILAKTYKA W SPZOZ

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Program ten skierowany jest do osób ubezpieczonych w NFZ w wieku od 35 do 55 lat, które nie miały wykonywanych badań w ramach programów realizowanych w ciągu ostatnich 3 lat, oraz u których nie rozpoznano chorób układu krążenia.

U każdego z uczestników programu:
1. Przeprowadzony zostanie wywiad zgodnie z Kartą Badania Profilaktycznego.
2. Wykonane zostaną badania biochemiczne krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu cukru na czczo). Ponadto dokonany zostanie pomiar ciśnienia tętniczego krwi i określenie BMI.
3. Przeprowadzone zostanie badanie przedmiotowe przez lekarza i ocenione ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.
4. Przeprowadzona zostanie edukacja świadczeniobiorcy: rozmowa z pacjentem, przekazanie materiałów zachęcających do zmiany stylu życia na bardziej sprzyjający zdrowiu.
Osoby z nieprawidłowymi wynikami badań skierowane zostaną do dalszej diagnostyki lub leczenia do świadczeniodawców posiadających z NFZ umowy w odpowiednich rodzajach świadczeń.
KONTAKT W SPRAWIE REJESTRACJI 041-2714-400

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Programem profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy objęta jest populacja kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania są przeprowadzane raz na 3 lata.

Program realizowany jest w trzech etapach:
I Etap podstawowy obejmuje:
1) zarejestrowanie kobiety z ustalonej grupy wiekowej, która zgłosi się do programu,
2) przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety,
3) pobranie materiału cytologicznego do badania przy użyciu jednorazowego wziernika i jednorazowej szczoteczki umożliwiającej pobranie rozmazu jednocześnie z tarczy części pochwowej oraz z kanału szyjki macicy,
5) edukację w zakresie prewencji nowotworu szyjki macicy,
6) wysłanie pobranego materiału do pracowni diagnostycznej wyłonionej w drodze postępowania poprzedzającego zawarcie umów na realizację etapu diagnostyki cytologicznej programu,
7) przekazanie pacjentce wyniku badania i decyzja, co do dalszego postępowania:
a) zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach w przypadku prawidłowego wyniku i braku czynników ryzyka (za pisemną zgodą pacjentki, wynik badania nie musi być przekazany osobiście przez lekarza),
b) zalecenie wcześniejszego badania cytologicznego (po 12 miesiącach) w ramach programu w uzasadnionych przypadkach, w szczególności kobietom zakażonym wirusem HIV, przyjmującym leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka (za pisemną zgodą pacjentki, wynik badania nie musi być przekazany osobiście przez lekarza),
c) skierowanie do odpowiedniej placówki realizującej świadczenia zdrowotne w ramach etapu pogłębionej diagnostyki programu, jeżeli konieczna jest weryfikacja wstępnego rozpoznania (w przypadku nieprawidłowego wyniku, jeśli pacjentka nie zgłosi się po jego odbiór w ciągu 3 miesięcy, konieczne wezwanie pacjentki). II Etap diagnostyczny obejmuje wykonanie oceny mikroskopowej materiału cytologicznego przesłanego przez realizatora etapu podstawowego programu.
KONTAKT W SPRAWIE REJESTRACJI 041-2714-400

Program profilaktyki gruźlicy

Adresaci programu to populacja osób dorosłych, w szczególności:
1) z bezpośredniego kontaktu z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
2) z przynajmniej jedną z cech:
a) bezrobotny,
b) niepełnosprawny,
c) obciążony długotrwałą chorobą,
d) obciążony problemem alkoholowym, narkomanią,
e) bezdomny.
W programie nie mogą wziąć udziału osoby, u których rozpoznano wcześniej gruźlicę.

Program realizowany jest w dwóch etapach:
Etap I realizowany jest przez pielęgniarkę środowiskową/rodzinną, która:
przeprowadzi wywiad w kierunku gruźlicy, wypełni ankietę dla świadczeniobiorców objętych Programem, przeprowadzi edukację zdrowotną informując świadczeniobiorcę o czynnikach wpływających na ryzyko zachorowania na gruźlicę, skutkach zdrowotnych i społecznych choroby, o danych epidemiologicznych właściwego terenu, o podstawach prawnych obowiązku leczenia oraz wskaże tryb postępowania w przypadku świadczeniobiorców z grupy najwyższego ryzyka zachorowania (którzy w ankiecie uzyskali łączną sumę punktów > 9) a także wystawi skierowanie do Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc na świadczenia objęte etapem II realizacji Programu.